Bims Blok Üretimi

Binaları saran duvarlar, ısı kaybının yüksek olduğu, dışa açık en geniş yüzeylerdir. Bu tür yüzeylere uygulanacak malzemelerin ısı yalıtımı açısından önemi ve katkısı büyüktür. Bu kriterleri dikkate alan profesyonel kullanıcılar için bimsblok, etkili ve kalıcı bir çözümdür.

Bims blokları; ısı yalıtımındaki başarısı kadar; alternatifleri ile kıyaslandığında yanmaz özelliğe sahip olması, doğal malzemeden üretilmesi, uygulama kolaylığı sunması ve düşük maliyet oluşturması gibi nedenlerle de, inşaat sektöründe kullanıcıların tercihi olmayı sürdürmektedir. TS 825 Isı Yalıtımı Yönetmeliği'nin uygulamaya konulması da, yukarıda sıralanan nedenler dikkate alındığında, bimsblok'u ayrıcalıklı kılmaktadır.

BİMS (POMZA)Teknik literatürde Bims; "pumis", "scoria", "pumist" ve "pomza" gibi adlarla anılmaktadır. Bims kayaçlarının kırma-eleme tesislerinde işlenmesiyle elde edilen farklı ebatlardaki malzemeler "Bims Agregası" olarak adlandırılmaktadır. 

Bims Agregası, uluslararası alanda birçok endüstri kolunda yıllardır kullanılan bir hammadde türüdür. Endüstriyel olarak bakıldığında boşluklu, süngerimsi, volkanik, fiziksel ve kimyasal etkenlere dayanıklı, zararsız, uzun ömürlü, ısı ve ses yalıtımı sağlayan, yüksek sıcaklıklara dayanıklı, tamamen doğal bir hammaddedir. Agregaların yoğunluğu 350-1100 kg/m³ arasında değişmektedir.

Bims kayaçları, oluşumu sırasında sayısız gözenek içerir. Gözenekler arası genelde bağlantısız boşluklu olduğundan, permeabilitesi düşük, ısı ve ses yalıtım özelliği oldukça yüksektir. Bu özellikleri nedeniyle, Bims Agregası ideal bir yapı malzemesidir.